Przechodząc w sklepie między regałami w poszukiwaniu czerwonej fasoli, zobaczyłam białą fasolę i pomyślałam, że jemy ją tylko w Wigilię z kapustą kiszoną i od czasu do czasu mam okazję zjeść fasolkę po bretońsku (czytaj: raz na 3 lata).
Wertując podręczniki zdrowego odżywiania, przepisów makrobiotycznych poczytałam więcej o fasoli i wróciłam po nią do sklepu.
Fasola biała właściwości
Przede wszystkim zawiera:
- zdrowe tłuszcze roślinne,
- cenne białko,
- węglowodany,
- błonnik,
- witaminy: witamina A, witaminy z grupy B (B 1, B 2, B 3, B 6 i B 9), C, D, E i K
- minerały: cynk, fosfor, magnez, mangan, miedź, potas, selen, wapń i żelazo.
Biała fasola jest ważnym składnikiem diety przeciwdziałającej zmianom nowotworowym, cukrzycy i chorobom natury kardiologicznej. Wzmacnia serce i wątrobę, przyczynia się do obniżenia cholesterolu, zapobiega napadom głodu, a także hamuje powstawanie komórek rakowych. Warzywo to nie zawiera sodu, więc dodatkowo chroni przed nadciśnieniem.
Postanowiłam zrobić smalec z fasoli. I to był strzał w 10. Smakiem i konsystencją przypomina tradycyjny, ale jest jednak dla mnie o niebo lepszy a schłodzony z ogórkiem kiszonym na żytnim chlebie… poezja. Użyłam fasoli z puszki, natomiast można i polecam kupić suchą fasolę, moczyć i ugotować.
Zapraszam do przepisu

Składniki
- 2 puszki białej fasoli (użyłam jednej białej i jednej typu „Jaś”)
- 1 duża czerwona cebula
- 2 łyżki oleju
- przyprawy: 3 liścia laurowe, 4 kulki ziela angielskiego, sól, pieprz i majeranek.
opcjonalnie: dodać kawałek drobno pokrojonego jabłka podpieczonego na patelni po cebuli.
- Fasole z puszek umieścić w misce i rozgnieść widelcem. Zostawić trochę zalewy (kilka łyżek), ponieważ fasola zbyt odcedzona może być za sucha.
- Na patelni na oleju zeszklić (delikatnie podpiec na brązowo) cebulę z liściem laurowym i zielem angielskim. Usunąć przyprawy (liść i ziele) i dodać cebulę do fasoli. Widelcem pognieść cebulę z fasolą. Nie używać w tym celu blendera.
- Smalec z fasoli doprawić solą, pieprzem i szczyptą majeranku. Schłodzić w lodówce. Podawać na chlebie z ogórkiem kiszonym i koprem.
Smacznego!