Zakwas z buraków

Zakwas z buraków jest naturalnym probiotykiem, antyoksydantem. Oczyszcza krew, ale także ją wzmacnia, ponieważ przyczynia się do zwiększania ilości czerwonych krwinek. Uważa się, że ma prozdrowotny wpływ na nasz organizm w przeziębieniach, profilaktyce nowotworów czy anemii. Jest także polecany przy odbudowie flory bakteryjnej po leczeniach antybiotykami, dla osób z podwyższonym cholesterolem i otyłością (pomagają przy trawieniu tłuszczów i węglowodanów).

Kiszonki w naszym jadłospisie są bardzo ważne i warto po nie sięgać, pod różną postacią (kiszonych warzyw, owoców), ponieważ podczas fermentacji wytwarza się kwas mlekowy niezbędny dla dobrej odporności.

Wielu osobom zakwas z buraków kojarzy się z czasem Świąt Bożego Narodzenia, ponieważ barszcz na zakwasie to obowiązkowa potrawa naszych wigilijnych stołów, ale opłaca się spożywać go nie tylko „od święta” wypijając codziennie kilka łyżek, gdyż buraki są cennym źródłem minerałów, magnezu, żelaza, potasu i witamin C, B i A a także kwasu foliowego. I co ważne: można go zacząć podawać dzieciom, które ukończyły rok!

Do zakwasu z buraków używam własnych, zasianych buraków, odmiana nie ma znaczenia. Jeśli musisz je kupić, wybieraj te od lokalnych producentów lub z zaufanych sklepów oferujących produkty z certyfikatami.

Przygotuj duży, wyparzony słój lub kamionkę (5 l)

Składniki

  • 2 kg buraków lub więcej (w zależności od naczynia, aby zajmowały ponad pół słoja)
  • 3 l wody (najlepiej przegotowanej i wystudzonej)
  • 2 łyżki stołowe soli kamiennej (kłodawskiej)
  • 2 główki czosnku obranego (czasami przecinam główkę na pół i wrzucam lub obieram ząbki osobno)
  • garść liści laurowych i 15 kulek ziela angielskiego
  • 2 łyżki pieprzu w ziarnach
  1. Zagotuj wodę i rozpuść w niej sól. Ostudź zalewę do temperatury pokojowej.
  2. Buraki obierz i pokrój na duże kawałki (np. na ćwiartki). Jeśli będą cienko pokrojone, będą lekkie i wypłyną na wierz i może to spowodować, że pojawi się na nich niechciana pleśń.
  3. Układaj warstwowo: warstwa buraków, na nie przyprawy i czosnek i następna warstwa, aby przyprawy nie wypływały na wierzch.
  4. Dolej wodę z solą by przykrywała górną warstwę buraków (kilka cm nad buraki). Na wierzch załóż kilka warstw gazy lub czysty materiał i zwiąż sznurkiem lub gumką „recepturką”. Jeśli masz słój z zamknięciem (jak na zdjęciu) to nałóż gazę i przymknij słój, ale nie zamykaj go szczelnie pokrywą.
  5. Zakwas potrzebuje około 7 dni w cieple, na blacie kuchennym, nie mieszaj, nie otwieraj. Po tym czasie przecedź go przez sitko do mniejszych słoików lub butelek i przechowuj w lodówce. Przez kilka miesięcy (jeśli dotrwa 🙂 ) będzie cieszył swoim smakiem i zdrowiem.

Mała porada

Nie wyrzucaj ukiszonych buraków. Możesz je przepuścić przez sokowirówkę i masz sok, który możesz używać do barszczu czy chłodnika lub po prostu wypić. Drugim sposobem jest starcie ich na tarce i zrobienie surówki do obiadu.

Smacznego!

2 thoughts on “Zakwas z buraków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *