Sezon na pomidory w pełni i co roku czekam na niego, ponieważ śmiem twierdzić, iż większość rodziców kilkulatków wie, że obiad bez zupy pomidorowej przynajmniej raz w tygodniu wywołuje smutek wśród najmłodszych, nie pisząc o innych uczuciach, zachowaniach, stanach… 🙂
Przeciery na pomidorówkę, passaty, sosy pomidorowo- warzywne, sosy pomidorowo- paprykowe, suszone pomidory, pomidory w zalewie, koncentrat.. Pomysłów wiele, jednak w mojej kuchni rządzą po prostu przeciery na zupę, leczo, spaghetti.
Kilka porad:
- Wybieraj bardzo dojrzałe pomidory. Mają naturalną słodycz i sosy są cudnie aromatyczne.
- Dokładnie obejrzyj pomidory czy nie mają śladów pleśni, czasami jeden pomidor potrafi wyrzucić pół spiżarni…
- Robiąc przetwory z pomidorów pamiętaj o usunięciu skórek. Można to zrobić nacinając pomidory nożem i parząc je wrzątkiem przez 10 min. Skórka wtedy dobrze odchodzi. Ja wybieram jednak prostszy i szybszy sposób. Korzystam z sokowirówki a otrzymaną pulpę ze skórkami przecedzam dodatkowo przez sterylną gazę do powstałego sosu.
Co robię z pomidorów?
- Passata: Pomidory przecisnąć przez sokowirówkę lub wyciskarkę, pulpę dodatkowo przetrzeć przez drobne sitko lub gazę. Doprawić tylko solą i pieprzem. Gotować przez 1,5-2 h, aż sok zgęstnieje i część wody odparuje. Wlać do wyparzonych słoików lub butelek. Zapasteryzować dodatkowo 5 min od zagotowania słoików w garnku z wodą (wlaną do 3/4 wysokości słoików).
- Sos pomidorowy włoski: Pomidory przecisnąć przez sokowirówkę lub wyciskarkę, pulpę dodatkowo przetrzeć przez drobne sitko lub gazę. Na patelni na oliwie z oliwek delikatnie zrumienić czosnek. Wlać pomidory na patelnię i smażyć do odparowania wody i zagęszczenia sosu, doprawiając solą i pieprzem. Bazylię świeżą można razem z pomidorami przecisnąć przez maszynę lub wkroić do sosu.
- Sos pomidorowo- paprykowy z pomidorków koktajlowych: Pomidorki w całości (dokładnie umyte) podsmażyć przez 30 minut na oliwie. Na patelni na oliwie podsmażyć paprykę (używam swoich, kolorowych) pokrojoną w kostkę. Pomidorki przełożyć na sitko i przetrzeć do patelni z papryką. Doprawić solą i pieprzem. Przełożyć do wyparzonych słoików i zapasteryzować.
- Sos pomidorowo- warzywny: Na patelni na oliwie z oliwek zeszklić cebulę i czosnek, dodać pokrojone na mniejsze kawałki (w kostkę, półplasterki) warzywa: cukinia, seler naciowy, paprykę i młodą marchewkę. CHwilę podsmażyć i wlać sok pomidorowy otrzymany po przepuszczeniu przez sokowirówkę. Doprawić solą i pieprzem. Dodaję też pastę z ostrej papryki do połowy sosu. Zapasteryzować w ten sam sposób jak pozostałe.
Jeśli pomidory nie są wystarczająco dojrzałe, przeciery będą trochę kwaśne, dlatego można doprawić odrobiną cukru, który dodatkowo zakonserwuje nasze zapasy.
Smacznego!
Witam, czy można użyć wyciskarki wolnoobrotowej żeby pozbyć się skórek?
Jak najbardziej! Nie trzeba wcześniej obierać pomidorów