Kamionka, duży słój (3 l, 5 l), wszystko zależy od tego, ile jesteś w stanie zjeść świeżo i krotko kiszonych ogórków by zrobić następna porcję.
Idealnie pasują jako przystawka do obiadu, do grilla, pajdy chleba ze smalcem (także warzywnym), do chłodnika, na kanapki.
Ogórki małosolne a łączenie z pomidorami
Powszechnie wiadomo, że nie powinno łączyć się pomidorów z ogórkami, a także z kiszonymi ogórkami. Zawarty w ogórkach enzym (askorbinaza) niszczy cenną witaminę C.
Ale, ale… Dużą zaletą ogórków małosolnych jest to, że w przeciwieństwie do ogórków świeżych i ukiszonych, można łączyć je z pomidorami czy papryką. Dzięki temu ukochana sałatka mojego brata: pomidor, ogórek, cebula może być źródłem zdrowia a nie polem walki o cenne witaminy.
Właściwości
W ogórkach małosolnych znajduje się dużo witaminy C, która jest silnym antyoksydantem. Chroni przed działaniem wolnych rodników, powstających w skórze na skutek chociażby działania promieni UVA. Krótki proces fermentacji sprawia, że w ogórkach małosolnych wzrasta też poziom witamin z grupy B. Spożywanie warzyw bogatych w witaminę B pozytywnie oddziaływuje m.in. na:
- jakość skóry,
- układ sercowo-naczyniowy,
- układ hormonalny,
- układ immunologiczny.
Kolejnym ważnym aspektem spożywania ogórków małosolnych jest zawartość w nich kwasu mlekowego. Choć jest go mniej niż w ogórkach kiszonych, to nawet przy tej ilości, pozytywnie wpływa na mikroflorę jelitową.
Sięgaj po produkty bogate w kwas mlekowy, jeszcze bardziej zadbasz o zdrowie swoich jelit !
Składniki (słój 3 l)
- ogórki gruntowe (ilość zależy od naczynia do kiszenia). Ogórki umyte i moczone wcześniej w zimnej wodzie przez kilka godzin
- proporcja zalewy: łyżka stołowa soli kłodawskiej na 1 l przegotowanej i ostudzonej wody
- koper ogrodowy, jak do kiszenia, nie musi być z baldachimami (nie żałuj kopru)
- główka czosnku, obranych ząbków, przeciętych na pół
- korzeń chrzanu obrany, i pokrojony na kawałki (długi, ok. 25 cm)
- garść przypraw: 10 kulek ziela angielskiego, łyżkę pieprzu czarnego w ziarnach i 8 liści laurowych
- Na dno słoja lub kamionki ułożyć połowę kopru, trochę przypraw i połowę czosnku.
- Układać na nich ogórki pionowo, jeden koło drugiego, ogonkami do dołu (częścią ciemnozieloną).
- Resztę przypraw a także chrzan „poutykać” między ogórki i przykryć resztą kopru.
- Zalać solanką tak, aby dokładnie przykryła ogórki (kilka cm zalewy ponad ogórki) i zamknąć słój (kamionkę przykryć talerzykiem i dodatkowo obciążyć, np. kamieniem). Pozostawić na blacie. Pod słój/ kamionkę można położyć naczynie.
- Ogórki można próbować nawet na następny dzień, lub po 2-3 dni.
Nie wylewaj wody z ogórków. Zlej do butelek i przechowuj w lodówce. Wypijany sok z ogórków pomaga na odporność, urodę, kaca… więcej o jego właściwościach w artykule.
Smacznego!