Kimchi

Kimchi dla Koreańczyków to potrawa jak dla nas, Polaków, kiszone ogórki, choć wątpię, aby statystyczny Polak zjadał ich rocznie ok. 20-22 kg (tyle kimchi zjadają Koreańczycy). Od kilku lat kimchi jest wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Jestem wielką fanką kuchni koreańskiej, chińskiej i japońskiej, uwielbiam ostre potrawy, w moim domu zjada się kilogramy kiszonych warzyw (podbijam statystykę), a połączenie ostrości z fermentacją to coś, obok czego nie przejdę obojętnie. Tak poznałam kimchi wiele lat temu w koreańskiej knajpie, gdzie podano je na przystawkę. Ostre, kwaśne, przenikanie się wielu różnych smaków, współgrających z sobą jak w najlepszej orkiestrze.

I oszalałam. I zaczęłam robić je w domu. Dużo.

Właściwości

Choć nie każdy może je jeść (niezalecane dla osób zmagających się z nadciśnieniem z powodu soli czy z problemami układu pokarmowego ze względu na ostrość) to kimchi ma szereg właściwości ważnych dla naszego zdrowia:

  • bakterie Lactobacillus – należące do grupy bakterii kwasu mlekowego, wspomagają trawienie, hamują rozwój bakterii chorobotwórczych, wzmacniają organizm i zwiększają odporność na infekcje,
  • kimchi jest niskokaloryczne: w 100 g to tylko 32 kcal,
  • zawiera witaminy z grupy B,
  • błonnik,
  • składniki mineralne: wapń, fosfor, żelazo.

Przepis

  • 1 kg kapusty pekińskiej (1 większa główka), przekrojona wzdłuż na 4 części i poszatkowana na mniejsze kawałki. Do kimchi wykorzystaj całą kapustę, także jej białe części.
  • zalewa do kapusty: 2,5 litra wody zimnej z 4 łyżkami soli kłodawskiej
  • kleik ryżowy (pasta do kimchi): pół szklanki wody, 3 łyżeczki mąki ryżowej, łyżka cukru.
  • przyprawy: 4 łyżki papryki gochugaru w proszku (mniej lub więcej, zależy od Twojego akceptowalnego poziomu), 4 łyżki sosu sojowego,
  • dodatkowe warzywa: 2 ząbki czosnku, 4 cm imbiru, pół kalarepy, garść pokrojonego na kilkucentymetrowe kawałki szczypiorku, pół marchewki.

Krok 1

Pokrojoną kapustę umieść w dużej misce i zalej wodą z solą, dociśnij talerzem, aby kapusta była ciaśniej w misce. Odstaw na ok. 1 h.

Obierz wszystkie warzywa: czosnek i imbir zetrzyj na tarce, pokrój szczypiorek, marchewkę w cienkie paski, kalarepę na cienkie plastry i w kostkę.

Kleik: w garnku mieszając zagotuj wodę z mąką i cukrem i przez chwilę niech się pogotuje na wolnym ogniu, kilka minut. Zrobi się gęsty. Odstaw do wystudzenia.

Krok 2

Odcedź kapustę i przelej wodą, odciśnij z niej wodę i z powrotem umieść w misce.

Do kleiku dodaj przyprawy, wymieszaj a następnie wszystkie warzywa, wymieszaj dokładnie wszystko razem i natrzyj pastą przygotowaną kapustę. Koniecznie załóż w tym celu rękawiczki jednorazowe!

Przełóż kapustę do dużego słoika, zamknij szczelnie i pozostaw na blacie kuchennym na 4 dni, by nastąpiła fermentacja.

Krok 3

Po 4 dniach kapustę włóż do lodówki. Można ją przechowywać wiele miesięcy.

Smacznego!

2 thoughts on “Kimchi

  1. Asiu,
    polecisz miejsce gdzie kupujesz paprykę gochugaru? Uwielbiam kimchi i tylko trudność z tym składnikiem powstrzymuje mnie przed produkcją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *