Pomidory

Sezon na pomidory w pełni i co roku czekam na niego, ponieważ śmiem twierdzić, iż większość rodziców kilkulatków wie, że obiad bez zupy pomidorowej przynajmniej raz w tygodniu wywołuje smutek wśród najmłodszych, nie pisząc o innych uczuciach, zachowaniach, stanach… 🙂

Przeciery na pomidorówkę, passaty, sosy pomidorowo- warzywne, sosy pomidorowo- paprykowe, suszone pomidory, pomidory w zalewie, koncentrat.. Pomysłów wiele, jednak w mojej kuchni rządzą po prostu przeciery na zupę, leczo, spaghetti.

Kilka porad:

  1. Wybieraj bardzo dojrzałe pomidory. Mają naturalną słodycz i sosy są cudnie aromatyczne.
  2. Dokładnie obejrzyj pomidory czy nie mają śladów pleśni, czasami jeden pomidor potrafi wyrzucić pół spiżarni…
  3. Robiąc przetwory z pomidorów pamiętaj o usunięciu skórek. Można to zrobić nacinając pomidory nożem i parząc je wrzątkiem przez 10 min. Skórka wtedy dobrze odchodzi. Ja wybieram jednak prostszy i szybszy sposób. Korzystam z sokowirówki a otrzymaną pulpę ze skórkami przecedzam dodatkowo przez sterylną gazę do powstałego sosu.

Co robię z pomidorów?

  1. Passata: Pomidory przecisnąć przez sokowirówkę lub wyciskarkę, pulpę dodatkowo przetrzeć przez drobne sitko lub gazę. Doprawić tylko solą i pieprzem. Gotować przez 1,5-2 h, aż sok zgęstnieje i część wody odparuje. Wlać do wyparzonych słoików lub butelek. Zapasteryzować dodatkowo 5 min od zagotowania słoików w garnku z wodą (wlaną do 3/4 wysokości słoików).
  2. Sos pomidorowy włoski: Pomidory przecisnąć przez sokowirówkę lub wyciskarkę, pulpę dodatkowo przetrzeć przez drobne sitko lub gazę. Na patelni na oliwie z oliwek delikatnie zrumienić czosnek. Wlać pomidory na patelnię i smażyć do odparowania wody i zagęszczenia sosu, doprawiając solą i pieprzem. Bazylię świeżą można razem z pomidorami przecisnąć przez maszynę lub wkroić do sosu.
  3. Sos pomidorowo- paprykowy z pomidorków koktajlowych: Pomidorki w całości (dokładnie umyte) podsmażyć przez 30 minut na oliwie. Na patelni na oliwie podsmażyć paprykę (używam swoich, kolorowych) pokrojoną w kostkę. Pomidorki przełożyć na sitko i przetrzeć do patelni z papryką. Doprawić solą i pieprzem. Przełożyć do wyparzonych słoików i zapasteryzować.
  4. Sos pomidorowo- warzywny: Na patelni na oliwie z oliwek zeszklić cebulę i czosnek, dodać pokrojone na mniejsze kawałki (w kostkę, półplasterki) warzywa: cukinia, seler naciowy, paprykę i młodą marchewkę. CHwilę podsmażyć i wlać sok pomidorowy otrzymany po przepuszczeniu przez sokowirówkę. Doprawić solą i pieprzem. Dodaję też pastę z ostrej papryki do połowy sosu. Zapasteryzować w ten sam sposób jak pozostałe.

Jeśli pomidory nie są wystarczająco dojrzałe, przeciery będą trochę kwaśne, dlatego można doprawić odrobiną cukru, który dodatkowo zakonserwuje nasze zapasy.

Smacznego!

2 thoughts on “Pomidory

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *