Doceniam to, że mam możliwość robienia przetworów z własnych owoców i warzyw, ponieważ mam 100% pewność, co podaję do jedzenia moim bliskim.
Na winogrono co rok czekam z utęsknieniem dokładnie tak jak na sezon grzybowy. Dlaczego ten owoc jest tak wyjątkowy i warto go spożywać?
To bomba witaminowa! :
- glukoza i fruktoza: łatwo przyswajalnych cukrów, które są dla nas źródłem energii
- kwasy organiczne: cytrynowy, mrówkowy, jabłkowy, winowy. Kwasy te działają moczopędnie
- poprawiają jakość cery
- potas: przez co zalecane są osobom z nadciśnieniem. Potas reguluje ciśnienie tętnicze. Oprócz tego powinny spożywać je osoby korzystające z leków odwadniających, które powodują utratę tego pierwiastka z organizmu
- fosfor i wapń: co ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie gospodarki wapniowo- fosforanowej w naszym organizmie
- magnez i chlor: regulują pracę układu nerwowego, poprawiają pamięć i koncentrację
- witamina C: w okresach jesienno-zimowych pomaga wzmacniać naszą odporność, wspomaga także wchłanianie żelaza w organizmie
- witamina A: korzystnie działa na wzrok
- witaminy z grupy B ( gł. B1,PP,B2): łagodzą stres, poprawiają pamięć, koncentrację i zapewniają szybsze uczenie się
- żelazo oraz jod: pierwszy składnik jest niezbędny dla osób zmagających się z anemią, drugi zapewnia prawidłowe funkcjonowanie gruczołu tarczowego (tarczycy)
- bor – sprzyja utrzymaniu na odpowiednim poziomie estrogenów
- błonnik pokarmowy: w postaci garbników i pektyn. Usprawnia pracę przewodu pokarmowego, poprawia ukrwienie jelit oraz ich perystaltykę, dzięki czemu przeciwdziała zaparciom
- związki polifenolowe, których największe ilości znajdują się w ciemnych odmianach winogron
źródło powyższych informacji: https://dietetycy.org.pl/wlasciwosci-zdrowotne-ciemnych-odmian-winogron/
Od wielu lat mój tato sadził i pielęgnował winogrona, zarówno zielone jak i ciemne. Smakowo uwielbiam każde, natomiast soki i wino z ciemnego winogrona to poezja smaku!
Będąc na studiach we Wrocławiu, moje przyjaciółki- współlokatorki Karolina i Natalia po każdym przyjeździe z domu rodzinnego czekały z uśmiechem na przesyłkę od mojego taty w postaci butelki najlepszego domowego wina!
Co zrobić z winogrona?
Z ciemnego winogrona można robić (poza winem) wiele przetworów: dżemy, konfitury, kompoty, mrozić całe owoce, suszyć (rodzynki). Zachęcam do kupowania winogrona „ogrodowego” w jego sezonie (wrzesień).
Ja natomiast co roku robię soki z samych owoców- bez dodatków, na zimę: do herbaty, do rozcieńczenia z wodą, można z nich zrobić galaretkę (wystarczy trochę żelatyny dodać). Dzięki swojej słodyczy nie trzeba dodawać cukru, co też jest dużym walorem (choć osoby z cukrzycą i otyłością powinny na nie uważać), nie dodaję także wody.
Sposób: Jest wiele sposobów na zrobienie soków. Mi wystarczy sokowirówka (wyciskarka), duży garnek i słoiki. Wyciśnięty sok zagotowuję w garnku, przelewam do słoików zakręcam, pasteryzuję 10 min i stawiam na zakrętce na kilka godzin.
Z połowy dużej, ale „niskiej” skrzynki zrobiłam 6 l soku. Same korzyści!